3
Lut

Czym się różnią tonery zamienniki i oryginały

Tonery do drukarek MaxKolor

Oryginalne, zamienniki i regenerowane tonery i tusze do drukarek

Toner zamiennik czy oryginał. Kupując tusz do swojej drukarki atramentowej lub toner do drukarki laserowej masz możliwość wyboru między trzema ich rodzajami. Wyróżniamy tusze i tonery:

 • oryginalne,
 • zamienniki,
 • regenerowane (dosypywane)

Oryginalne tusze i tonery pochodzą bezpośrednio od producenta drukarek i są optymalnie dopasowane do określonego urządzenia drukującego. Poddawane są one licznym testom i kontrolom. Ich jedyną wadą jest wysoka cena. Mogą być one zastąpione tańszymi zamiennikami lub poddane tzw. procesowi regeneracji(napełnieniu).

Tusze oryginalne oraz ich zamienniki są produkowane w całości z nowych części, które nie były nigdy wykorzystane. Różnica jest taka, iż zamienniki są wytwarzane z nieco innych części niż oryginały i nie posiadają loga producenta drukarki, ale nie ustępują one jakością i wydajnością tym oryginalnym.

Natomiast tonery regenerowane(napełnianie), są dosypywane, wytwarzane ze starych tonerów i często mogą przyczynić się do wystąpienia awarii drukarki. Proces ten polega na wsypaniu do zużytego pojemnika po tonerze lub tuszu nowego materiału barwiącego(proszku). Taki pojemnik może mieć wymienione niektóre części i elementy jednak często pozostają one stare i “producent” liczy na to, że wytrzymają kolejny cykl drukowania. Tonery tego typu mogą posiadać dobrą jakość, ale przeważnie niestety posiadają więcej wad niż zalet. Za dobrą jakość odpowiada bęben światłoczuły, który nie jest zawsze wymieniany przy dosypywanym tonerze. Napełniane tonery mogą powodować czasem problemy. Może być tak, że po prostu nie będą działać lub w innym przypadku doprowadzą do uszkodzenia drukarki czy zabrudzenia wydruków.

Zamienniki są dokładnie sprawdzane i dużo posiadają stosunkowo niewiele wad, ich reklamacyjność może wahać się w granicach 3-5%. Na rynku istnieje wielu producentów zamienników, tak więc jakość tonerów lub tuszy będzie się różnić. Jedne mogą być gorszej jakości, drugie lepszej, a następne mieć tę samą jakość co oryginały. Między oryginałem a dobrym zamiennikiem nie widać różnicy w jakości, jeżeli chodzi o wydruk tekstu. Natomiast w przypadku wydruku grafiki ta różnica może być zauważalna. Zamienniki dobrej jakości nie mają wpływu na żywotność drukarki. Koszt tuszy/ tonerów zamienników jest wyższy niż w przypadku tonerów regenerowanych, ale za to niższy od oryginałów. Rzetelne firmy oferujące zamienniki tonerów i tuszy od sprawdzonych producentów, którzy gwarantują najlepszą jakość swoich produktów, nakładają na siebie obowiązki zawarte w gwarancji producenta. To świadczy o większym bezpieczeństwie zakupu. W poszukiwaniu odpowiedniego zamiennika trzeba poświęcić dużo czasu i przetestować go na swojej drukarce by poznać efekty. Dla ułatwienia, jedną z takich rzetelnych firm jest MaxKolor, która posiada obszerną ofertę zamienników tuszy i tonerów od sprawdzonych producentów. Z pewnością zakup sprawdzonego zamiennika od wiarygodnego producenta okaże się dobrą decyzją i unikniesz niepotrzebnych problemów.

Większość użytkowników drukarek atramentowych czy laserowych kupuje wyłącznie zamienniki lub ewentualnie regenerowane (dosypywane/dolewane) materiały eksploatacyjne, ze względu na cenę. Wybór odpowiedniego tonera/ tuszu zależy wyłącznie od samego użytkownika. Tusze oryginalne często są stosowane przez duże firmy, dla których cena nie gra roli, liczy się tylko wysoka jakość wydruku tekstu i grafiki. Do małych firm i domowych drukarek, wystarczające są dobrej jakości zamienniki. Natomiast zakup zamiennika regenerowanego to niebezpieczeństwo wadliwego działania, a jego użycie wiąże się z dużym ryzykiem uszkodzenia drukarki i koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów naprawy. Co gorsza jednak stratą czasu na serwisowanie drukarki i przestoju w drukowaniu.

Autor: Iwona

źródła:

hp.com/pl/pl/ads/science-of-printing/overview.html

twojepc.pl

Oceń artykuł
2 komentarze
 1. cosik 28 listopada 2017

  Mam zamiar kupić zamiennik bo oryginał drogi , ale jakiej firmy zamiennik kupić?

  Odpowiedz
  • MaxKolor 29 listopada 2017

   Ja mogę zaproponować zamienniki 100% nowe marki Orink lub regenerowane tonery. Wszystko zależy jaką drukarkę Pani ma?
   Jeżeli to laserowa kolorowa drukarka to proponuję naszej produkcji regenerowane zamienniki. Jeżeli to urządzenie drukujące tylko w czerni to można śmiało u nas kupić zamiennik marki Orink, sprawdzony i na pewno tańszy niż oryginał. Może Pani mieć też urządzenie atramentowe wtedy trzeba sprawdzić czy są zamienniki i będę też mógł coś zaproponować.

   Odpowiedz

Skomentuj

Pola oznaczone gwiazdką są wymagane